2015-11-25 Klaipėdos Universiteto renginys „Archyvų duris pravėrus“

11/25/2015 17:00
skelbimas-aerofotografijos-20151125_0.jpg

2015 m. lapkričio 25 d. (trečiadienį) 17.00 val. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas (KU BRIAI) kviečia į renginį „Archyvų duris pravėrus: Klaipėdos kraštas istorinėje kartografijoje ir 1944 m. aerofotografijose“. Jis vyks Klaipėdos universiteto Auloje (VI korpusas), Herkaus Manto g. 84.
Partneriai: Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Klaipėdos apskrities archyvas.
Renginys yra įtrauktas į pirmojo Klaipėdos mokslo ir meno festivalio RESTART programą.

Mokslininkai, tyrinėjantys Klaipėdos miesto, krašto, Rytų Prūsijos istoriją, susiduria su pirminių šaltinių Lietuvoje stoka. Archyviniai, bažnyčių dokumentai, kartografija, fotonuotraukos yra išsibarsčiusios po įvairius Europos ir pasaulio archyvus bei bibliotekas. Dokumentų paieška yra nuolatinis darbas, kurį KU BRIAI tyrėjai drauge su partneriais Lietuvoje ir užsienyje vykdo nuo 1992 m.
Pastarųjų metų atradimai yra įdomūs ne tik istorikams ir archeologams, tačiau ir kitų sričių (gamtininkams, kraštovaizdžio architektūros ir kt.) specialistams.
Klaipėda dėl kadaise turėto tvirtovės statuso ir uosto funkcionavimo galėtų būti vadinama turtingiausius istorinės kartografijos klodus turinčiu Lietuvos miestu. Deja, istorinė Klaipėdos kartografija pasklidusi po daugelį Europos archyvų, o jos kaupimas vienoje vietoje ir tyrimai, tarpukariu pradėti vokiečių mokslininkų, neturėjo tęstinumo. KU BRIAI išnaudodamas šiuolaikinių skaitmeninimo technologijų teikiamas galimybes, nuo 2009 m. sistemingai kaupia, katalogizuoja ir tyrinėja visus Klaipėdos istorinės kartografijos šaltinius.
Istorinę Klaipėdos kartografiją puikiai papildo iki šiol Lietuvoje nežinotos 1944 m. aerofotografijos, kurias virš Lietuvos Antrojo pasaulinio karo metais padarė Vokietijos Luftwaffe. Šiuo metu nuotraukos yra saugomos Vašingtone, JAV nacionaliniame archyve. Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba (LVAT) ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas (LCVA), bendradarbiaudamas su Klaipėdos universitetu ir Kultūros paveldo departamentu 2015 m. vykdė projektą „Antrojo pasaulinio karo metų Lietuvos teritorijos aerofotonuotraukų identifikavimas, skaitmeninimas JAV nacionaliniame archyve ir jų sklaida“, kurį finansavo Lietuvos kultūros rėmimo fondas. Projekto metu JAV nacionaliniame archyve buvo padaryta virš 17 000 skaitmeninių nuotraukų kopijų, kurios atskleidžia unikalius 1944 m. Klaipėdos miesto ir krašto, pajūrio bei kitų Lietuvos vietovių iš paukščio skrydžio padarytus vaizdus.
Renginyje plačiajai publikai bus ne tik pristatyta ši unikali skenuota kartografija ir aerofotografijos, tačiau ir supažindinta su Lietuvos valstybės archyvų sistema bei juose saugomais dokumentais.
Dalyvaus: Lietuvos respublikos kultūros viceministras dr. Romas Jarockis, Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis, LCVA direktorius Dalius Žižys, Klaipėdos apskrities archyvo direktorius Edmundas Bareiša, LVAT Informacijos ir dokumentų naudojimo skyriaus vyriausiasis specialistas Darius Bujokas, LCVA skaitmeninimo specialistas Mindaugas Skardžius, KU BRIAI vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Vasilijus Safronovas. Renginį moderuos KU BRIAI direktorė dr. Silva Pocytė.