2020-01-14 Violetos Židonytės akvarelių parodą „Prisiminimų šviesa“

01/14/2020 12:28
02/13/2020 12:28
Paroda_-Prisiminimu_sviesa_mažas.jpg

Sausio 14 d. –vasario 13 d. kviečiame aplankyti autorinę kaunietės dailininkės Violetos Židonytės akvarelių parodą „Prisiminimų šviesa“ Liudviko Rėzos kultūros centro parodų salėje (L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė).
Violeta Židonytė, dailininkė, rašytoja ir poetė, Lietuvos Rašytojų ir Lietuvos Dailininkų sąjungų narė, dailės mokytoja ir dizainerė, dviejų jau suaugusių vaikų – tapytojos Ievos ir studento Sauliaus – mama, pristato
DVIDEŠIMT ŠEŠTĄJĄ personalinę akvarelės parodą.
Autorė yra baigusi Lietuvos dailės akademiją, vėliau – edukologijos magistro studijas KTU. Pirmąją personalinę akvarelės parodą ji surengė 1987-aisiais. Nuo tada – su ilgesnėmis ar trumpesnėmis pertraukomis – lieja akvarelę. Kasmet dalyvauja grupinėse parodose. Yra dirbusi vaizdinės reklamos, architektūros, interjero, baldų projektavimo, knygų iliustravimo srityse, beveik visuomet greta to – ir pedagoginį darbą. Dailės ir dizaino paslapčių jai yra tekę mokyti paties įvairiausio amžiaus žmones – pradedant studentais, baigiant ikimokyklinukais ir senjorais. Šiuo metu dėsto dailė ir dizainą KTU gimnazijoje. Išleisti du dizaino vadovėliai 11 – 12 klasėms, keturi romanai – „Vasara eina per greitai“ (2006), „Ateik ir pasilik“(2008), „Visada su tavim“ (2009), „Liepų medaus nebus“ (2011m. premijuotas Amerikos lietuvių tautinės sąjungos organizuotame istorinio romano konkurse Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti); biografinė apybraiža „Nuo Meškalaukio piemens iki akademiko“ (2013); parašytos ir pačios autorės bei dukros Ievos, irgi dailininkės, iliustruotos septynios poezijos knygelės vaikams. Viena naujausių, „Pakalbėk su lietučiu“, įvertinta Anzelmo Matučio vardo premija. 2018 ir 2019 metų literatūriniai darbai – išleisti sonetų rinkinėliai “Šermukšnis tas gyvenimas” ir “Gyvenimas kaip Nemunas almės”..
Akvarelės paroda “PRISIMINIMŲ ŠVIESA”– naujausi, daugiausia pastarųjų dvejų trejų metų kūriniai. Akvarelė, kokia bebūtų poetiška ar romantiška, drauge reikalauja ir atkaklaus, nuolatinio darbo, ir bedirbant ateinančio įkvėpimo. Kaip sako pati autorė, šios dvi kūrybos sritys – dailė ir literatūra, ypač - poezija – viena kitą papildo ir tarpusavyje puikiai dera. Abi, kiekviena savaip, padeda išlieti jausmus, būsenas ir nuotaikas, perteikti kintantį, jaudinantį gamtos grožį.
“…Kai jausmai širdyje nebetelpa”,- sako autorė,- “gelbsti menas – visas aistras išlieji kūryboje. Tiek poezija, tiek akvarelė kuriantįjį paverčia savo vergu, bet – išlaisvina nuo viso kito“.
Eilėraštis akvarelei

... Rytas švinta – vėl mintys mus neša,
Aitvarais į padangę pakyla.
Ir diena spalvomis nusidažo –
Ardo muzika rūškaną tylą.
Dienos būna spalvotos ir pilkos,
Sunkios – ir pakylėjančios Sielą.
Jei pilnatvės esi pasiilgęs –
Imk teptuką - ir liek akvarelę.
Akvarelė – gyvenimo kaina.
Akvarelė – aistra ir žaidimas.
...Gal ne mes per gyvenimą einam?
Gal – PER MUS pražingsniuoja LIKIMAS?
...Mintys liejasi, viesulu sukas,
Ir mąstai vėl – kas dieną, iš naujo –
Kas gi mes? Ar dažai, ar teptukai?
Ar tik popierius Viešpaties saujoj?..
...Paslaptingi gyvenimo vingiai - - -
Ir Šviesa. Ir jausmai. Ir šešėliai.
Būk, gyvenime mūsų, spalvingas
Ir gražus, kaip skaidri akvarelė.
Violeta Židonytė