2019-03-07 Praktinis vokalo, ritmo ir judesio seminaras

03/07/2019 18:00
03/07/2019 20:00

Sukūrusi „Flamenko ir sutartinių jungtuves“, „Rasų ratą“ ir kt. dainininkė, aktorė, režisierė Brigita Bublytė tęsia pasaulio balsų keliones ir šį kartą pristato persų muzikos paslaptis lietuviškųjų sutartinių balsų gijose. Kokie skambesiai, virpesiai ir gijos išsiskleidžia gyvai vienoje erdvėje susitikus persų tradicijai, lietuviškųjų sutartinių puoselėtojų balsams ir jaunosios aktorių kartos interpretacijoms?

Kovo 7 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame į praktinį vokalo, ritmo ir judesio seminarą „Pasaulio balsai: persų ir lietuvių tradicijų dermė“ kartu su dainininku iš Kurdistano Hamidreza Ojaghi ir dr. Brigita Bublyte
Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė).

Dr. Brigitos Bublytės „Pasaulio balsų” anotacija

Sienos tarp valstybių, kultūrų nyksta, atsiranda galimybės ne tik teoriškai iš įrašų pažinti kitų kultūrų tradicijas, bet išmokti įvairiausių vokalinių technikų iš tiesioginių tradicijų tęsėjų. Atrodytų, kad atsivėrusios galimybės pažinti kitas tradicijas turėtų tapti raiškos įvairovės ir įkvėpimo šaltiniu, deja pasaulis paradoksaliai vienodėja ir vyksta standartizacijos procesai, tad pagrindinis „Pasaulio balsų” paskaitų ciklo tikslas yra kultūrinis sąmoningumas globalizacijos amžiuje. Siekiama praktiškai atsakyti į klausimus kaip šiuolaikiniam atlikėjui pasisemti įkvėpimo iš etninių balsinių tradicijų? Kaip etninių tradicijų praktika gali padėti išplėsti balsinės raiškos galimybes? Kas tai yra kai mokomės kitos kultūros tradicijos? Ar lietuvis pavyzdžiui dainuojantis cante jondo (flamenko dainavimo stilius) ar kitos tradicijos dainavimo stiliaus yra toks pats dainininkas kaip flamenko tradicijos atstovas? Kas yra vienoda bet kokiai balsinei raiškai ir kuo skiriasi stilistinės bei kultūrinės vokalinės ekspresijos?
„Pasaulio balsų“ paskaitų cikle planuojama pristatyti įvairias balsines tradicijas: cante jondo (flamenko dainavimas), khoomei (gerklinis dainavimas), maqam (Persijos kultūriniam regionui būdinga muzikinė -vokalinė tradicija) , dhrupad (Šiaurės Indijos dainavimo tradicija) ir kt. ir palyginti su mūsų kultūra. Tokiu būdu per praktiką pažvelgti į tarpkultūrinius procesus iš savosios kultūros požiūrio taško. Tiesiogine ir perkeltine prasme remiamasi sutartinių giedojimo principu. Sutartinių pagrindinis tembrinis aspektas yra balsų susimušimas. Susimušus balsams atsiveria nauja akustinė erdvė, o abi giedotojos išlieka solistėmis. Tokiu būdu išgaunamas tobulas derėjimas, bet nesuvienodėjimas. Paradoksalu, kad reikia SUSIMUŠTI tam tikru atstumu, kad balsai suskambėtų kaip varpas. Tokios filosofijos laikantis pristatomos įvairios tradicijos ir suteikiama galimybė praktiškai jas patirti, pajusti ir išgirsti kaip tai gali suderėti – sutarti – susimušti su mūsų kultūra ir tradicija.
Pirmojoje ciklo dalyje „Pasaulio balsai: persų ir lietuvių tradicijų dermė“pristatoma Persijos kultūriniam regionui būdinga maqam tradicija (liet. mugamas) ir tahrir vokalinė technika. Mugamas yra artimas Indų raga’i. Maqam vokalinė tradicija yra įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvensiją:
https://ich.unesco.org/en/RL/iraqi-maqam-00076?fbclid=IwAR0E8Jw1EyamnMIT...

Dainininkas iš Kurdistano, grojantis daf’u (daf – tradicinis Artimųjų Rytų būgnas) Hamidreza Ojaghi suteiks galimybę išgirsti, patirti ir išmokti Kurdų dainas bei ritmus. Hamidreza Ojaghi gimė 1974 m. Teherane kurdų šeimoje, kuri visą laiką puoselėjo tradicinę kurdų muziką. Šiuo metu Hamidreza gyvena Austrijoje, veda meistriškumo kursus. Su grupe „Gian Trio“ rengia daug koncertų Austrijoje ir užsienyje.

http://www.bublyte.lt/projektai/rasu-ratas/
https://www.facebook.com/events/814941318864344/
Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar media priemonėse.

Kovo (2).jpg
PrisegtukaiDydis
rasuratas-19.jpg153.49 KB
IMG-20180710-WA0008.jpg27.06 KB