2021-08-16 Romano Borisovo tapybos darbų paroda

08/16/2021 12:00
09/07/2021 18:00
ROMANAS_BORISOVAS_PARODA_40.jpg

Rugpjūčio 17 - rugsėjo 7 dienomis Liudviko Rėzos kultūros centro parodų salėje (L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė) eksponuojama garsaus dailininko, keliautojo, senosios Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko Romano Borisovo tapybos darbų paroda. Šį kartą jis eksponuos puikius Jūros vaizdus.

Romanas Borisovas yra vienas iš dailininkų, ištikimai ir atkakliai tyrinėjantis Rytų Prūsijos istorinį ir kultūrinį palikimą. Jis meistriškai įvaldyta kaprizinga akvarelės technika nutapė šimtus paveikslų, kuriuose realistiška, kruopščia tapybos forma įamžino šio krašto architektūrinį palikimą. Tačiau kaip ir visi dailininkai, taip ir R. Borisovas, šalia pagrindinės temos – istorinės atminties įamžinimo, lyg ir poilsiui, atgaivai tapo labiau laisvus, apibendrintus Baltijos jūros ir Kuršių Nerijos vaizdus.
Dailininkas gimė 1949 05 11 Vilniuje. Vaikystė bėgo tarp senojo Vilniaus kiemų ir bromų. O mamos pasakojimai apie prieškario kultūrą jos jaunystę ir keliones, Romano imlią vaizduotę skatino patekti į tą vaikystės pasakojimų atmosferą. Tačiau, kai jis pirmą kartą, būdamas 16 metų, nuvykęs į Kaliningradą, tai pamatė, – buvo šokiruotas. Buvęs didingas, gražus Rytų Prūsijos miestas ir kraštas karo negandų buvo sugriautas negailestingai. Taip lėmė likimas, kad po dailės instituto baigimo (1973 m.) ir įvairių blaškymosi metų, jis lyg ir pasižadėjo sau įamžinti to krašto architektūros liekanas bei kraštovaizdį akvarelės darbuose.
Romanas Karaliaučiaus (Kaliningrado) kraštą vaizduojančiose akvarelėse siekia tikslumo, kruopštumo bei savito meniškumo, o jūrinės akvarelės ir aliejumi nutapyti jūros vaizdai yra kur kas laisvesnės, spontaniškesnės tapysenos ir dažnai yra apgaubiami romantizmui būdinga menine išraiška. Tapomus jūros vaizdus jis susieja su baltais smėlėtais Nerijos krantais, su Baltijos skardžiais ir kopomis. Čia dailininkas leidžia sau improvizuoti, gėrėtis begaline vandens erdve, neramiu dangumi ir visas paveikslo vaizdas tapomas labiau apibendrintai, dekoratyviai, plačiais emocingais teptuko mostais. Kai kurie nutapyti jūros vaizdai neturi krantų. Paveikslo erdvėje įkomponuojami buriniai laivai. Taip tapytojas perteikia tą gamtos stichiją bei žmogaus galynėjimąsi su neramia, beribe vandens ir dangaus erdve. Būčiau netikslus, jei nepatikslinčiau, kad kiekvienas Jūros vaizdų paveikslas yra savitos vaizdavimo formos, spalvinio kolorito bei meninės nuotaikos. Vienuose paveiksluose vyrauja labiau dekoratyvus realus paveikslo sprendimas, kitur begalinė jūros erdvė. Dar kitame paveiksle perteikiamas grėsmingas dangus, nerami jūra bei gražus smėlėtas krantas. Dailininkas per jūrą, begalinę vandens ir dangaus erdvę siekia ir savito plastinio paveikslo sprendimo, bei išreiškia savo romantinį nusiteikimą.
Šiaip R. Borisovas savo kūrybą visuomenei pristato Rytų Prūsijos akvarelių tema.
Šį kartą jis eksponuos puikius Jūros vaizdus.
Dailininkas yra surengęs arti šimto savo akvarelių parodų Lietuvoje, Vokietijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Rusijoje, JAV, Liuksemburge, Austrijoje. Jo akvarelių turi įsigiję įvairių šalių muziejai ir privatūs kolekcionieriai Europoje, JAV bei kitose šalyse.
Borisovas, ieškodamas savo mamos genties istorinių šaknų, sugrįžo arčiau savo protėvių žemės. 2007 metais jis su žmona apsigyveno Klaipėdoje. Dailininkas yra aistringas keliautojas ir buriuotojas. Jam, už didelį kūrybinį indėlį įamžinant šio krašto palikimą meninėje kūryboje, 2017 m. suteikta Martyno Liudviko Rėzos Kultūros ir meno premija.
Menotyrininkas Petras Šmitas