2021-06-16 Onutės Juškienės tapybos darbų paroda

06/16/2021 19:00
07/14/2021 17:00
PLAKATAS_Onute_Juskiene-1_1_35.jpg

Birželio 16 d. (trečiadienį) 19 val. atidaroma dailininkės Onutės Juškienės tapybos darbų paroda Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė). Menininkės meistrystė yra išties išskirtinė. Ji geba ne tik detaliai, kruopščiai perteikti realybę, bet ir priverčia patikėti stebuklais. Parodą lankyti galėsite iki liepos 14 d.

Autorė yra baigusi Vilniaus dailės akademijos Monumentaliosios tapybos katedros freskos mozaikos specialybės magistro studijas. Ji yra sukūrusi sieninės tapybos kūrinių, tačiau šiuo metu daugiausiai darbuojasi molbertinės tapybos srityje. Turėdama monumentaliojo meno pagrindus ir įgūdžius, ji puikiai geba valdyti erdvę, mastelius, savo kūriniams suteikia skoningo dekoratyvumo.

0. Juškienės kūrybą neabejotinai galėtume pavadinti magiškuoju realizmu. Jos ištapyti siužetai kartais yra tiesiog realūs objektai ir siužetai, kartais jie – palytėti mito, pasakos, sapno, bet visada virpantys svajonės grožiu. Romantiškumo drobėms teikia itin jautriai ir įtaigiai pagauta šviesa, šiltas koloritas, pamėgta ochros spalva, ir, žinoma, svajingi siužetai. Menininkės kūryba prabyla apie meilę, draugystę, šokį, atradimų kupiną vaikystę, gamtos neišsemiamus grožio klodus, paprastų kasdieniškų akimirkų žavesį.
Menininkės meistrystė yra išties išskirtinė. Ji geba ne tik detaliai, kruopščiai perteikti realybę, bet ir priverčia patikėti stebuklais. Tam reikia ypatingai meistriško tapybos kaip iliuziorinio meno įvaldymo. Jos kūriniuose nėra vietos klaidai, neužbaigtumui, grubesniam apibendrinimui. Kita vertus, menininkė puikiai moka derinti detalizuotą ir apibendrintą. Kūriniuose neretai pirmas planas „sufokusuojamas“, o antrasis aptraukiamas foniniu rūku.
Toks tapymo stilius tikrai reiklus susikaupimui, kantrybei, talentui. Todėl labai įdomu, jog menininkė suteikia galimybę išvysti, kaip gimsta šie detalieji paveikslai. Menininkė priklauso grupei ,,Totorių gatvės menininkai“. Ši grupė susikūrė dar studijų laikais, visiems jos nariams būdingas sekimas tradicija ir jos atnaujinimas, interpretavimas. Grupė yra atidariusi Senamiesčio menininkų Galeriją/Dirbtuvę. Tai – atvira dirbtuvė, kurioje kiekvienas gali ne tik apžiūrėti ekspoziciją, bet ir stebėti darbo procesą.
Nors 0. Juškienė daugiausia kuria mano aptartuoju magiškojo realizmo stiliumi, kai kurie jos kūriniai turi to paties magijos ir realumo mišinio, tačiau yra kitos vizualinės kalbos. Gebėdama kurti įtaigius tūrius, apimtį, dalyje kūrinių ji sąmoningai renkasi suplokštintų formų estetiką. Tuomet jos tapyba priartėja prie klimtiško art nouveau.
Gebėjimas varijuoti šiomis vizualikomis, taip pat stiprus ne tik molbertinės, bet ir sieninės tapybos bei keramikos įvaldymas rodo neabejotiną menininkės profesionalumą. Svarbu tai, kad kiekviename kūrinyje menininkė išlaiko savo unikalumą, visur sukuria jausmingą atmosferą, turi savo estetiką. Na o kalbėdami apie meno moralinę pusę, galime drąsiai teigti, kad O. Juškienės paveikslai spinduliuoja gėriu, grožiu, optimizmo šviesa.

Menotyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė