2021-05-15 PARODA Emalis ir tapyba

05/15/2021 19:00
06/15/2021 18:00
Vandenyje_atsispindintys_paveikslai_1_30.jpg

PARODA
Emalis ir tapyba
2021-05-15 / 2021-06-15
Liudviko Rėzos kultūros centre
(L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė)

JUVELYRIKA
Dovilė Žydelienė

TAPYBA
Rasa Pečiulevičienė
Laima Vincė Sruoginis

Parodos atidarymas
Gegužės 15 d. 19 val.
Paroda veiks iki birželio 15 d.

Gegužės 15 d. (šeštadienį) 19 val. Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė) atidaroma emalio ir tapybos darbų paroda "Vandenyje atsispindintys paveikslai". Trys Juodkrantėje gyvenančios menininkės - Dovilė Žydelienė (juvelyrika), Rasa Pečiulevičienė (tapyba) ir Laima Vincė Sruoginis (tapyba) susibūrė į vieną bendrą parodą.
Renginio metu privaloma laikytis SAM patvirtintų taisyklių ir rekomendacijų susijusių su COVID-19 grėsme.

Dovilė Žydelienė jaunystėje ragavo pedagogikos studijų, tačiau jas metė ir nėrė į akademines dailės studijas. Nesėkminga stojamųjų baigtis netikėtai ją bloškė į elektronikos sritį, ir šios srities apgintas magistro diplomas yra bene egzotiškiausia detalė Dovilės gyvenime, kuriame apstu įdomių pasirinkimų, galiausiai atvedusių ją į emalio meno pasaulį. Į juvelyriką paviliojo spalva, kuri yra bene svarbiausia emalyje. Draugės paakinta, ji užsidegė noru mokytis. Nors save laikė nesocialia, nemėgstančia žmonių šurmulio, tačiau emalis buvo ta priežastis, paskatinusi komunikuoti ir kurti. Nuo 2011 metų Dovile produktyviausia emalio juvelyrikos srityje ir yra Soso Zangaladzės iš Sakartvelo mokinė. Mūsų krašte ji aktyvi emalio plenero „Pamario ženklai“ Kintuose dalyvė. Įvaldžiusi savitą stilių, Dovilė jo kryptingai laikosi. Menininkės kūriniuose pulsuoja šviesa ir gaiva, jie užburia estetine švara ir gyliu. Kurdama juvelyrinį dirbinį, Dovilė vis dažniau jį derina su gintaru, kuris jai tampa viena iš pagrindinių kūrybos medžiagų. Atsispyrusi nuo gintaro faktūros, ji vis dažiau būtent jį apaugina emaliu. Nemėgdama vario ir jo šiltų atspalvių, menininkė naudoja labiau kontrastuojantį sidabrą.
Dovilė daug laiko praleidžia Juodkrantėje, kur turi savo namus, tad jos kūrybos erdvė dvelkia marių kranto nugairintomis spalvomis ir Kuršių nerijos potyrių sakmėmis.
Kaip Tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ dalyvė Dovilė Žydelienė už harmoningą gintaro ir emalės suderinimą buvo apdovanota Vilniaus miesto mero padėka. Jos darbai eksponuoti daugelyje juvelyrikos ir emalio parodų. Neringos svečiai ir juodkrantiškiai žavėjosi jos kūryba ankstesnėse parodose Juodkrantėje, o šiais metais menininkė mums dovanoja pirmąją personalinę emalio parodą.

Rasa Pečiulevičienė vaikystėje lankė meno mokyklą, dainavo „Liepaičių“ chore ir baigė fortepijono klasę, bet su daile nieko bendro neturėjo. Baigė Vilniaus universitete ekonomikos mokslus. Tapyti netikėtai pradėjo prieš ketverius metus. Dalyvavo I – ajame tapybos plenere „Pradžia“ Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje. Šiuo metu Rasa lanko tapybos pamokas pas pedagogą, dailininką Viktorą Šociką. Daug laiko ji praleidžia savo antruose namuose Juodkrantėje. Vis drąsiau tapydama eksperimentuoja su spalvomis bei natūraliais jų atspalviais, kurių semiasi iš Kuršių nerijos kraštovaizdžio.
Menininkė, kaip dalyvė, savo kūrinius pristatė ne vienoje parodoje, o dabar, matyt, atėjo laikas rimtesniam žingsniui, kai galima parodyti ne vieną ar du darbus, bet platesnį savo kūrybos vaizdą ir įvairesnę tematiką, jau subrandintą kūrybinį braižą. Jos tapyboje vyrauja peizažai, gėlės, kintančios gamtos akimirkos. Ši paroda Juodkrantėje yra pirmasis etapinis jos tapybos pristatymas bendruomenei ir Neringos svečiams.

Laima Vincė yra rašytoja, poetė, dramaturgė, vertėja ir dailininkė, yra parašiusi kūrinių apie Lietuvą, Honkongą, Kiniją, Meiną. Pelnė tarptautinį pripažinimą už Litvakų poetės Matildos Olkinaitės poezijos ir dienoraščių vertimą iš lietuvių į anglų kalbą.
Studijavo tapybą, piešimą ir grafiką Kolumbijos universitete, Vaizduojamojo meno koledže, Hunterio koledže ir Niujorko dailės studentų lygoje. Didžiausią įtaką jos, kaip menininkės, gyvenime turėjo jos dėdė, klasikinis amerikiečių dailininkas Willas Barnetas ir Emma Amos bei Emily Mason, dvi menininkės ir profesorės, kurios išmokė ją drąsiai dirbti su spalvomis ir kompozicija.
Saulės Sugrįžimas
Visi darbai tapyti mano studijoje Gintaro Įlankoje ir susiję su saulės sugrįžimu, saulės laukimo per ilgą šaltą žiemą. Keli personažai vyrauja šituose tapybos darbuose, o tie personažai tarsi atėjo iš mano pasąmonės po to, kai tris metus verčiau iš lietuvių kalbos į anglų kalba Litvakės poetės Matildos Olkinaitės eilėraščius. Tie personažai yra Saulė, Dangaus Deivė, Mėlynas Paukštis, arba Paukštė-Moteris. Dar vienas svarbus simbolis yra Dievo Akis. Dievo Akį mes matome senose Lietuvos kaimų bažnyčiose. Šituose darbuose Dievo akis žvelgia iš dangaus į mus žmonės, mus palaiko, mus ragina susimąstyti. Kita svarbi sąsajas man yra Juodkrantės sengirė. Gyvenu šalia šito švento miško, šalia tikros raganų kalno, kurį archeologai identifikavo kaip seną Prūsų protėvių šventyklą. Einu kasdien pasivaikščioti per šitą šventą mišką ir tarsi jaučiu laumių raganų žvilgsnius iš tarp medžių. Laima Vincė

Parodos atidarymo ir lankymo metu privaloma laikytis SAM patvirtintų taisyklių ir rekomendacijų susijusių su COVID-19 grėsme.